Bajkalina 0
BAJKALINA

Kobieta

 

 

 

Historia powstania lotionu i serum bajkalinowego to historia fascynacji niepozorną małą roślinką o intensywnie fioletowych kwiatach. Tarczyca Bajkalska (Scutellaria baicalensis Georgi) bo o niej tu mowa, rośnie głównie we wschodniej Syberii, w okolicach jeziora Bajkał, w północnych Chinach, Mongolii i Japonii. . Posiada krótkie kłącze z korzonkami bocznymi i korzeniem palowym- jest to najcenniejsza część tej rośliny (Radix Scutellariae baicalensis), do dzisiaj wykorzystywana w celach leczniczych. Korzenie bajkaliny zbierane są wiosną lub jesienią, po 2-3 latach życia rośliny.

 

 

Bajkalina wchodzi w poczet 50 najważniejszych roślin leczniczych, jakich używa chińska medycyna ludowa. Jej właściwości zdrowotne doceniali jednak nie tylko mieszkańcy Chin, ale także Rosjanie, Japończycy oraz Koreańczycy. W krajach tych popularne po dziś dzień jest sporządzanie naparów lub nalewek z korzenia tarczycy bajkalskiej, które stanowią skuteczny lek do leczenia takich dolegliwości, jak gorączka czy zapalenia bakteryjne.

Bajkalina ma silne działanie :

 

 

 • przeciwalergiczne i przeciwastmatyczne

 

 

 • działanie przeciwzapalne i przeciwartretyczne
 • działanie żółciopędne i antyhepatotoksyczne
 • działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe
 • działanie krążeniowe, nasercowe i hypotensyjne
 • działanie antyoksydacyjne i przeciwwolnorodnikowe
 • działanie sedatywne, przeciwdrgawkowe i anksjolityczne
 • działanie przeciwnowotworowe i cytotoksyczne
 • działanie przeciwwirusowe
 • działanie przeciwbakteryjne
 • działanie przeciwgrzybicze

 

 

Bajkalina w kosmetyce, czyli dlaczego dodajemy ją do naszego lotionu i serum ?

 

 

Bajkalina zwiększa aktywność komórek skóry, wzmacnia jej strukturę i pobudza naturalne procesy metaboliczne. Wspiera ochronę kolagenu i elastyny przed niekorzystnymi zmianami. Zapobiega uszkodzeniom łańcuchów DNA. Bajkalina przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia, przywraca naturalną sprężystość i elastyczność, poprawia ogólny stan skóry, wyrównuje koloryt. Naukowcy odkryli niedawno jej zaskakującą i niezwykłą właściwość. Ujawnili, że bajkalina jest w stanie przedłużać telomery, czyli fragmenty DNA regulujące długość życia komórek. Przedłużenie telomerów ma z kolei szanse realnie wpłynąć na naszą długowieczność i na starzenie się. Ponadto naukowcy przeprowadzili także badanie skuteczności oddziaływania kosmetyków w skład których wchodziła bajkalina. Skóra osób, które poddały się 2-miesięcznej kuracji w opinii badaczy i poddanej badaniu grupie osób- wyglądała o 10 lat młodziej, elastyczność skóry zwiększyła się o 12,5%, redukcja zmarszczek o 13%.

 

 

 

 

 

O co chodzi z telomerami ?

 

 

Bardzo ciekawa w odniesieniu do działania bajkaliny jest teoria telomerowa starzenia się organizmu .

 

 

W bardzo prostym ujęciu telomery to fragmenty chromosomów znajdujące się na ich końcach. DNA tworzące telomery nie jest nośnikiem materiału genetycznego i jest wykorzystywane w procesie replikacji DNA. Przy każdym podziale komórkowym dochodzi do zużycia (odcięcia) fragmentu DNA, które tworzy telomer.

 

 

Po około 50 podziałach komórkowych ilość DNA tworzące telomer jest na tyle mała, iż do kolejnych podziałów komórkowych należałoby zużyć nić, która tworzy DNA, będące nośnikiem genów. Dlatego kiedy telomery ulegną krytycznemu skróceniu komórka przestaje się dzielić i przechodzi w okres senescencji.

 

 

Zależność tą odkrył Hayflick i jest to tzw. Limit Hayflicka.

 

 

Dzieje się tak dlatego, że nić DNA tworząca telomer nie odbudowuje się w przypadku komórek somatycznych. Jednak w przypadku komórek macierzystych do takiej odbudowy dochodzi. Powodowane jest to tym, że w komórkach macierzystych aktywny jest enzym zwany telomerazą. Telomeraza uczestniczy w odbudowie DNA tworzącego nić telomerową. Rolę telomerów odkryło 3 naukowców w końcu lat 80-tych i otrzymali m.in. za to odkrycie nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Przez wiele lat naukowcy starali się znaleźć metodę, aby uaktywnić telomerazę także w komórkach somatycznych tak jak to ma miejsce w komórkach macierzystych. Udało się tego dokonać używając naturalnej substancji bajkaliny, która znajduje się w korzeniu tarczycy bajkalskiej. Tarczyca bajkalska od tysięcy lat używana jest w medycynie chińskiej u pacjentów geriatrycznych i uważana jest za roślinę o silnych własnościach adaptogennych. Jednakże dopiero w ostatnich latach odkryto własności aktywizacji telomerazy przez tą roślinę. Początkowo w modelu in vitro wykazano, że2 –miesięczne przebywanie w środowisku bajkaliny spowodowało, że komórki tkanki łącznej fibroblasty będące już w okresie senescencji, czyli starzenia się - ponownie rozpoczęły swoje podziały. Było to efektem wydłużenia się nici DNA tworzącej telomer. Stwierdzono, że fibroblasty mogły dokonać dodatkowych 5 podziałów komórkowych, co w normalnych warunkach zajmują komórce 10 lat.

 

 

 

Żródła:

 

 

https://rozanski.li/315/tarczyca-bajkalska-scutellaria-baicalensis-georgi-panaceum-na-wszystko-czy-p...

 

 

http://www.prometeusze.pl/tarczyca-bajkalska/

 

 

https://www.fitoterapia.pl/tarczyca-bajkalska/

 

 

https://longevitas.pl/plan-b-akademii-dlugowiecznosci-bajkalina/

 

 

http://www.drblecha.pl/images/publikacje/czy_da_sie_zatrzymac_czas_lek_med_Krzysztof_Blecha.pdf

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium